کیک نور خورشید در ماشین استفاده اتومبیل

کیک: نور خورشید در ماشین استفاده اتومبیل قانونی راننده خورشید جلوگیری همراه ماشین قانون

گت بلاگز اخبار اجتماعی فقط نوک کوه یخ پیدا شده, این همه آب کشاورزی کجا مصرف می‌شود؟ ، بحران آب چندوجهی هست

در یک نشست حاشیه‌ای در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، بیان شد: ٣٠٠ دشت از حیض انتفاع خارج شده است یعنی نابود شده است و غیرقابل استفاده هست. از مجموع 47 میلیارد

فقط نوک کوه یخ پیدا شده, این همه آب کشاورزی کجا مصرف می‌شود؟ ، بحران آب چندوجهی هست

بحران آب چندوجهی هست؛ فقط نوک کوه یخ پیدا شده/ این همه آب کشاورزی کجا مصرف می شود؟

عبارات مهم : رسانه ها

در یک نشست حاشیه ای در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، بیان شد: ٣٠٠ دشت از حیض انتفاع خارج شده است یعنی نابود شده است و غیرقابل استفاده هست. از مجموع 47 میلیارد متر مکعب آب که هر سال از سفره های زیرزمینی برداشت می شود حدود 37 میلیارد متر مکعب از مناطق ممنوعه برداشت شده است هست.

به گزارش خبرآنلاین، تالار گفت و گوی شماره یک بیست و سومین نمایشگاه بین المللی مطبوعات و خبرگزاری ها در دومین روز فعالیت این نمایشگاه، شاهد برگزاری نشست تخصصی «نقش رسانه ها در کم کردن بحران آب» با حضور هادی خانیکی استادیار دانشگاه علامه طباطبایی، میر مهرداد میرسنجری استادیار دانشگاه و پژوهشگر فرهنگی و ژئوپولوتیک و همچنین بابک کلانی مدیرمسئول روزنامه سبزینه بود.

فقط نوک کوه یخ پیدا شده, این همه آب کشاورزی کجا مصرف می‌شود؟ ، بحران آب چندوجهی هست

هادي خانيكي استاد ارتباطات نشانه از اين نشست را بررسي يك ابر چالش دانست و گفت: رسانه ها بايد در سطح پرسشها سياسي به مساله بحران آّب بپردازند. بر اساس تحليل و ارزيابي مسيرها از پرسشها بنيادي آب نخستين مسئله است و فقط در حوزه مصرف، توليد و مديريت نمي توان محدود كرد. در تمامی حوزه ها از جمله اقتصاد، فرهنگ، اجتماع و محيط زيست بايد به مسئله كم آبي توجه شایانی كرد. ما دنيال مقصر نيستيم كه آیا و چگونه به اينجا رسيديم زيرا كه خشكسالي فقط محدود به ايران نيست اين یک مسئله جهانی است.

خانيكي گفت: آب در یک جامعه با قوميت و هويت تعلقات آن سرزمين در هم آميخته هست. تنها وزارتخانه اي كه وزير آن با قاطعیت راي نياورد به همبن علت بود، بحران آب جدي است ولي هنوز مسئله اجتماعي نشده يعني هر بخشي در جوامع ما به فرافكني مي رود.

در یک نشست حاشیه‌ای در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، بیان شد: ٣٠٠ دشت از حیض انتفاع خارج شده است یعنی نابود شده است و غیرقابل استفاده هست. از مجموع 47 میلیارد

استادیار دانشگاه علامه طباطبایی گفت: مقصر اصلي براي هدر رفتن آب شرب ١٠ درصد؜ مصرف اشتباه است و بيشترين درصد حرام شدن آب در كشاورزي هست. جامعه امروزه ما نمي دانند چطور آب توليد مي شود و چطور باید از آن استفاده كنند، اگر از دولت بپرسيم مسئله چيست، آن هم ارجاع مي دهد به نخبگان ولي مردم خوب گوش نمي دهند و فقط ضعف كم آبي را در دولت مي دانند.

اگر جامعه خوب اداره شود مساله كم آبي هم حل مي شود

در ادامه نشست خانیکی گفت: گاهي مسئولان اطلاعات، اخبار غيرموثق و آمار اشتباه مي دهند، مردم هم سر در گم هستند. ايران از اول هم معضل كم آبي داشته و دارد، آب يك مسئله ملي است و همه در برابر آن مسئول هستند. اگر اعتماد وجود نداشته باشد كمپين ها و رسانه ها به جاي نمي رسند.

فقط نوک کوه یخ پیدا شده, این همه آب کشاورزی کجا مصرف می‌شود؟ ، بحران آب چندوجهی هست

او ادامه داد: بحران آب شدیدا چند وجهي و پيچيده هست، كه در ابتدا راحت به آن برخورديم، به اصطلاح در حال حاضر نوک كوه يخ را دیده ایم، در سطح دنیا تحقيقاتي انجام گرفته است که نشان می دهد خشونت و پرخاشگري در افراد ناشی از خشكسالي و كم آبي هست، که در افراد یک جامعه بروز می دهد.

آگاهي جامعه مساوي است با آگاهي مسئولان

در یک نشست حاشیه‌ای در بیست و سومین نمایشگاه مطبوعات، بیان شد: ٣٠٠ دشت از حیض انتفاع خارج شده است یعنی نابود شده است و غیرقابل استفاده هست. از مجموع 47 میلیارد

ميرمهرداد ميرسنجري استادیار دانشگاه و پژوهشگر فرهنگی و ژئوپولتیک در ادامه این نشست گفت: نخستين عامل محدود كننده منابع و تخريب كننده آن در طول ۱۶۰ سال اخير مساله جمعيت هست، اين زمين توان زيستي خاصي دارد ظرفيت برد اكولوژيک منابع محدود است و بايد به اين توجه كرد، در همه دنيا وجود دارد ولي در برخي كشورها بيشتر هست، ٣٠٠ دشت از حيض انتفاع خارج شده است يعني نابود شده است و غير قابل استفاده هست. سه بخش نقش اساس در محيط زيست دارند: ١. منابع، ٢. مردم و ٣. دولت مردان و نظام حكومتي.

ميرسنجري گفت: ما صرفا نبايد خشك شدن درياچه اروميه را به خشكسالي ارتباط دهيم، بعد ۱۰۰ سدي كه در مسير درياچه اروميه وجود دارد چه نقشي دارد!؟

فقط نوک کوه یخ پیدا شده, این همه آب کشاورزی کجا مصرف می‌شود؟ ، بحران آب چندوجهی هست

او گفت: در ايران ۵ ليتر نياز روزانه هر انسان براي آشاميدن آب هست، در حالي كه مشاهده ميداني من در كشورهاي ديگر مصرف آب آشاميدني كاملا جدا و مجاز است در ٢ ساعت زمانی كه آب در لوله ها جريان دارد ۱۹۵ ليتر آب را هدر می دهيم، که براي آن باید هزينه پرداخت كنيم.

ميرسنجري گفت: اين یک مدل سوء مديريت آب است كه فراجناحي است يعني به هبچ جناح خاصي مرتبط نيست، زيرا مساله محيط زيستي بلند مدت هست، با تغيير دولت ها تغيير نمي كند. به نظر بنده بزرگترين معضلي كه در كشور وجود دارد، همواره نگاه حزبي، سياسي و جناحي بر مديريت محيط زيست است.

او در ادامه گفت: در يزد و كرمان تلاش مي كردند در مصرف آب از سفره های زیرزمینی استفاده کنند، توسعه پايدار يعني شما منابع را با حداقل كيفيت به نسل بعدي انتقال یافته کنید، من با سد سازي مخالف هستم، باید چند درصد از پولی كه براي سد سازي استفاده مي كنيم به آب خان ها بپردازيم.

سنجری با اشاره به اینکه در طول 21 سال گذشته زوایای مختلفی از بحران آب را مورد بررسی قرار داده هست، گفت: متاسفانه در طول سالهای گذشته از 600 دشت کشاورزی کشور عزیزمان ایران حدود 300 دشت از بین رفته است.

ميرسنجري گفت: با تغذيه سفره هاي اب زير زميني مي توانيم بدون وجود سيل كشوري با تنوع محصولات كشاورزي ايجاد كنيم. امروزه بايد مديريت ناتوان و ناقص را انتقاد كنيم، نبايد سكوت كرد آیا كه وظيفه ما حفظ محيط زيست و انتقال ان به نسل ديگر است.

رسانه ها بايد از وزارت نيرو بپرسند، اين همه آب كشاورزي كجا مصرف مي شود

بابک کلانی مدیرمسئول روزنامه سبزینه و مدیر انجمن صنفی نشریات تخصصی کشاورزی و صنایع غذایی کشور هم در این نشست گفت: هنگامی که ما قصد راه اندازی روزنامه را داشتیم با وجود گذشت بیش از یکصد سال از عمر مطبوعات در کشور یکی از پرسشها اساسی ما استخدام دبیر یا خبرنگار حرفه ای در حوزه آب و محیط زیست بود.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه اکثر نشریات و روزنامه های کشور، صفحات تخصصی حوزه آب و محیط زیست ندارند، گفت: بسیاری از خبرهای این صفحات به مطالب کلی آب و کشاورزی و بازار میوه خلاصه شده است است.

مدیر انجمن صنفی نشریات تخصصی کشاورزی و صنایع غذایی کشور با ارائه آماری از اوضاع آبی کشور عزیزمان ایران گفت: شمار چاه های عمیق و نیمه عمیق در سال 1351 تعداد 47 هزار و 137 حلقه بوده که این تعداد در سال 1392 به 77 هزار و 567 حلقه زیاد کردن یافته است و اکنون تعداد چاه های مناطق ممنوعه حفر شده است بیش از 373 هزار حلقه چاه است.

او از رسانه ها خواست به جای پرسشها پیش پا افتاده منشاء بروز بحران آب را مورد پیگیری و واکاوی قرار دهند: از مجموع 47 میلیارد متر مکعب آب که هر سال از سفره های زیرزمینی برداشت می شود حدود 37 میلیارد متر مکعب از مناطق ممنوعه برداشت شده است است.

کلانی گفت: از این مهمتر پیگیری به برداشت بی رویه آب از مناطق ممنوعه و دخالت جدی تر وزارت نیرو در این عنوان است آیا که وزارت نیرو به جای مدیریت بهینه آب تنها عنوان می کند که کشاورزی آب را بیهوده مصرف می کند.

واژه های کلیدی: رسانه ها | استفاده | کشاورزی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz